Karantinas kartu: ar jūsų santuoka gali tai atlaikyti?

Carlos Santiago

Kiek iššūkių atneša karantinas! Kad ir kaip paradoksalu, vienas jų – išmokti būti kartu 24/7.

                      Pamenu, kaip prieš kelerius metus vieną pirmadienį 9 val. ryto mano skyrius buvo priskirtas kategorijai „nebūtinas“. Štai taip – nei iš šio, nei iš to – buvau atleistas iš darbo.

                      Prote pašėlusiu greičiu sukosi mintys: „Kiek ištversime be pajamų? Kokių išlaidų galėtume atsisakyti? Ar turime pakankamai maisto atsargų?“

                      Prieš susitikdamas su žmona ir vaikais turėjau pats susivokti. Privalėjau atrasti būdą, kaip apsaugoti savo šeimą nuo nerimo sėklų, kurios mėgino įleisti šaknis mano širdyje. Pirmą sykį gyvenime dėkojau už tas 90 minučių kelio namo.

                      Kol nusigavau iki namų, buvau jau suėmęs save į rankas ir nusiteikęs optimistiškai. Tačiau tai nepadėjo: žmona, vos mane išvydusi, pratrūko raudoti.

                      Laikas po mano atleidimo iš darbo nebuvo lengvas. Visiškai nesitikėjau, kad bus taip sunku išbūti kartu 24/7.

                      Šiandien visą kasdienę tvarką sugriovė COVID-19 ir socialinių ryšių apribojimai. Pradedant tualetinio popieriaus karštlige ir baigiant mažiausiu krenkštelėjimu ar šnarpštelėjimu, viską kausto baimė ir įtampa.

                      Tokioje aplinkoje net ir mažiausi santykių įtrūkimai gali staiga prasiverti tiek, kad atrodys nebeįveikiami.

                      Kai pirmą sykį gyvenime buvau atleistas iš darbo, mūsų santuoka atrodė tvirta. Tačiau mano buvimas namuose ėmė griauti nusistovėjusią rutiną ir įpročius. Po kiek laiko pajutau nebylų priekaištą – „būtų geriau, jei čia nesipainiotum“.

                      Žinojau, kad žmona mane myli, tačiau negalėjau rasti vietos savo paties namuose.

Karantinas: koks tavo atsakas sutuoktiniui?

                      Kai leidžiame laiką kartu, mūsų santykius tai gali paveikti gydančiai arba griaunančiai (ypač jei esate uždaryti kartu neribotam laikui). Jei nebudėsime, nežymūs susierzinimai gali išprovokuoti žūtbūtines kovas, ir atmosfera namuose taps tarytum užnuodyta.

                      „Karšto būdo žmogus sukelia vaidus, o lėtas pykti juos nuramina“ (Patarlių 15, 18).

                      Dažnai, kai negalime sukontroliuoti situacijos, mėginame sukontroliuoti kitus. Tačiau Dievas ragina reaguoti kitaip.

                      „Bet dabar jūs visa tai nusivilkite: rūstybę, nirtulį, nelabumą, pyktį, piktžodžiavimą, nešvarias kalbas nuo savo lūpų. Nebemeluokite vienas kitam, nusivilkę senąjį žmogų su jo darbais ir apsivilkę nauju, kuris atnaujinamas pažinimu pagal atvaizdą To, kuris jį sukūrė“ (Kolosiečiams 3, 8–10).

                      Turėdamas darbą, įsivaizdavau, jog aprūpinu šeimą, tačiau aš klydau. Niekada negalėjau visko sukontruoliuoti. Dievas aprūpino mus, kai turėjau darbą, Jis taip pat pasirūpino mumis, kai likau bedarbiu.

                      Šią Dievo tiesą gerai suprato Abraomas. Net tuomet, kai viskas atrodė prarasta, vietą, kur Dievas parūpino aviną aukai vietoje sūnaus, jis pavadino „Jehovah-jireh“, kas reiškia – „Dievas parūpins“ (Pradžios 22, 8–14).

                      Kad ir kiek stengčiausi sukontroliuoti viską aplinkui, man tai nepavyks. Aš – ne Dievas. Darbas tai yra, tai jo nėra. Virusas ateina ir praeina. Dievas yra Dievas.

                      Kuo labiau gebėjome pasikliauti Dievu, tuo daugiau maloningumo galėjome parodyti vienas kitam įtemptose kritinėse situacijose.

                      Štai dar keletas patarimų, ką daryti, kai COVID-19 karantino metu atsiduri uždarytas su savo sutuoktiniu ištisomis dienomis ar savaitėmis.

Nepriimk visko asmeniškai

                      Nepasitenkinimo tonas, kurį išgirsti iš savo artimo, greičiausiai kyla ne dėl tavo kaltės. Būk kantrus, kai negali išeiti iš namų.

                      Užuot reagavęs negatyviai, minutėlę pamąstyk apie tai, kokį stresą išgyvena sutuoktinis. Jei nori, kad sumaištis nurimtų, pasisiūlyk padėti.

                      Kaip sakoma Patarlių 15, 1: „Švelnus atsakymas nuramina pyktį, aštrūs žodžiai sukelia rūstybę.“

Trumpam atsitrauk

                      Būti izoliuotiems namuose nereiškia, kad viską turite daryti kartu.

                      Svarbu surasti laiko pabūti atskirai ir „pasikrauti“, ypač jei kažkuris arba abu yra intravertai. Prevencinės atsitraukimo pertraukėlės – puikus būdas nuimti įtampą ir sustabdyti ginčą dar jam neprasidėjus.

                      Įsijunk televizijos šou, paskaityk knygą, susitvarkyk spintą arba garažą, pavartyk šeimos nuotraukas ar išsitiesk aromatinėje vonioje. Tokie užsiėmimai ne tik padės „pasikrauti“, bet suteiks atliktos užduoties ir susigrąžintos kontrolės bent vienoje srityje jausmą.

Sukurk įsimintinų akimirkų

                      Beveik viskas mūsų gyvenimuose iš „Bėk, bėk, bėk!“ persijungė į „Stok, stok, stok!“. Nebeliko sportinių renginių. Nebėra naktinių susitikimų. Visi sėdi namuose. Vienas po kito pradingo užsiėmimai, trukdę mums rasti laiko vienas kitam.

                      Tačiau krizė kažkada baigsis. Kodėl nepasinaudojus proga sukurti gerų jos prisiminimų?

                      Išstumdykite baldus ir svetainėje susiorganizuokite pikniką. Arba pakvieskite vienas kitą į pasimatymą, skirtą tapybai, namuose.

                      Nebūtina leisti pinigų prabangiame egzotinės šalies viešbutyje, kad būtų ką prisiminti. Pasistenkite, kad viskam pasibaigus, turėtumėte ką prisiminti ir nusišypsoti.

Investuokite į savo santuoką

                      Kai buvau atleistas iš darbo, gimė viena naujovė – tai kasdienės „kavos pertraukėlės“. Nebūtina per jas gerti kavą. Kartais trumpam susėdame aptarti darbotvarkę. Kitąsyk tarytum paneriame į įdomų pokalbį.

                      Jei jums netinka „kavos pertraukėlės“, galite karantino metu išmėginti vieną iš šių idėjų:

  • Pažiūrėkite savo vestuvių vaizdo įrašą ar vestuvines nuotraukas.
  • Surenkite sau kino naktį (pvz., peržiūrėdami filmus iš Netflix).
  • Kartu užsirašykite į nuotolinius tėvystės ar panašius kursus.
  • Kartu perskaitykite knygą apie santuoką.
  • Užsibrėžkite skirti laiko skaitiniams pagal Bibliją.

                      Prabėgo jau daugiau kaip devyneri metai nuo to laiko, kai

buvau bedarbis, tačiau mes su žmona vis dar kasdien susėdame „kavos pertraukėlei“.

                      O kokius gerus įpročius pradėsite praktikuoti jūs?

                      Karantino iššūkiai ir situacijos dėl koronaviruso nestabilumas yra tikri, tačiau jie laikini.

                      Ar vieną dieną galėsime atsigręžti atgal ir pasakyti: „Nors patyrėme daug sunkumų, mūsų santuoka per COVID-19 tik sustiprėjo.“?

Copyright © 2020 FamilyLife. Visos teisės saugomos.

Teksto autorius: Carlos Santiago

Vertė: Rūta Beltytė

Redaktorė: Sonata Aleksandravičienė